| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 19.15 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Packaging | Tray |
| Depth | 15.01 mm |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Copper Alloy |
| Pitch | 2.03 mm |
| Orientation | Right Angle |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 9 months ago) |
| Color | Green, Orange, Yellow |
| Gender | Female |
| Shielding | Shielded |
| Number of Contacts | 12 |
| Direction(Counting Sequence) | Up |
| Connector Type | RJ45 |
| Number of Positions | 8 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Polyamide |
| Number of Ports | 1 |
| Number of Positions Loaded | 12 |
| Number of Cores per Jack | 8 |
| Mounting Angle | Right Angle |
| Performance Category | |
| Accessory Type | |
| USOC Codes | RJ45 |
Stock: 2897
Distributors
pcbx
Unit Price$4.14225
Ext.Price$4.14225
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $4.14225 | $4.14225 |
| 10 | $3.52201 | $35.22010 |
| 25 | $3.30142 | $82.53550 |
| 50 | $3.14362 | $157.18100 |
| 100 | $2.99357 | $299.35700 |
| 300 | $2.82372 | $847.11600 |
| 500 | $2.66351 | $1331.75500 |
| 1000 | $2.51237 | $2512.37000 |
